Novinky

7 neuvěřitelných faktů o mateřském mléce, které vás ohromí

Mateřské mléko není pouhým zdrojem výživy, ale má také řadu unikátních benefitů, které jiné formy krmení nemohou dítěti nabídnout. Odhalte s námi 7 zajímavostí o mateřském mléce a kojení, které vás přesvědčí o tom, jak mocné a dokonalé je ženské tělo. 

kojení

7 neuvěřitelných faktů

 o mateřském mléce, které vás ohromí

1. Složení mateřského mléka se mění během každého kojení, ale také během nemoci dítěte, či s jeho věkem.

Mateřské mléko má úžasnou schopnost měnit své složení i přímo během jednoho kojení. Na začátku bývá mléko řidší a osvěžující tak, aby utišilo žízeň miminka. Postupně se však stává tučnějším a sytějším, což dodává dítěti potřebné živiny a kalorie. Podobně se také mateřské mléko přizpůsobuje věku dítěte - pro novorozence obsahuje více látek podporujících imunitu a růst, zatímco mléko pro starší kojence je bohatší na tuky a energii.

Mateřské mléko se také mění během nemoci dítěte. Jakmile k tomu dojde, tělo matky tuto situaci zaznamená prostřednictvím změny složení slin dítěte během kojení. Mateřské mléko se následně přizpůsobí tak, aby obsahovalo více protilátek a imunitních buněk, které děťátku pomohou bojovat proti nemoci. Časté kojení a přikládání miminka je tak jedním z nejlepších způsobů, jak mu pomoct se rychle uzdravit. 

2. Mateřské mléko obsahuje živé buňky.

Mateřské mléko je mnohem víc než pouhý zdroj výživy pro dítě. Věděli jste ale, že kromě hodnotných výživných látek obsahuje také živé buňky, a to včetně buněk kmenových

Kmenové buňky jsou buňky, které mají schopnost přeměnit se na různé typy tkání. V lidském organismu mají zásadní roli při regeneraci a opravě tkání v těle po nemocech či poraněních. Bylo potvrzeno, že v mateřském mléce se nachází různé typy těchto kmenových buněk, které tak přispívají k celkovému zdraví dítěte zejména v raných fázích růstu, kdy se dítě rychle vyvíjí a roste. 

3. Mateřské mléko obsahuje více než 200 různých cukrů.

Říkáte si, co je na tom zajímavého? Mnoho! Díky tomu, že mateřské mléko obsahuje více než 200 různých molekul cukru, tak totiž prostřednictvím kojení dochází k cílené kolonizaci střev novorozence těmi správnými bakteriemi.

Novorozené dítě samo o sobě ještě nemá schopnost všechny tyto cukry trávit a využívat jako potravu, ale bakterie v jeho trávicím traktu ano. Od počátku kojení tak mateřské mléko pomáhá miminku osídlit jeho (do té doby neosídlený) organismus prospěšným střevním mikrobiomem. Tento efekt podporuje také výše zmíněná schopnost mateřského mléka měnit své složení během nemocí a věku dítěte, čímž se v potřebnou dobu mění i bakteriální osídlení střeva kojence

A co víc - určité molekuly cukru, tzv. oligosacharidy, na sebe mohou vázat i potenciálně škodlivé, patogenní zárodky, čímž přispívají k tomu, že jsou patogeny ze střeva dítěte cíleně vyloučeny.

4. Kojení podporuje vývoj čelisti a zubů dítěte

Kojení vyžaduje od miminka aktivní sání, které zahrnuje koordinovaný pohyb jazyka, čelisti a obličejových svalů. Tento přirozený pohyb posiluje svaly obličeje a čelisti a podporuje tak jejich správný vývoj. 

Aktivní sání miminka při kojení navíc podporuje správný růst a formování čelisti. Tlak, který je vyvíjen na horní a dolní čelist během kojení, pomáhá formovat čelistní oblouky do správného tvaru. To může přispět k lepšímu postavení zubů a v období jejich růstu i snížit riziko případných ortodontických problémů v budoucnosti.

Skvělým benefitem jsou i výživné vlastnosti mateřského mléka. Živiny jako jsou zejména vápník a fosfor jsou pro zdravé zuby a jejich mineralizaci naprosto zásadní. Není tak překvapením, že děti, které jsou kojeny, mívají silnější a zdravější zuby. 

5. Mateřské mléko obsahuje látky podporující spánek.

Další výhodou, která ovlivňuje zdraví a vývoj dítěte, je složení mateřského mléka podporující jeho spánek a celkovou pohodu. Bylo zjištěno, že v mateřském mléce se nachází několik druhů nukleotidů (organických sloučenin tvořících základní stavební kameny DNA a RNA), z nichž některé mají na organismus kojence sedativní účinky. Tyto nukleotidy se totiž podílí na produkci melatoninu, což je hormon regulující spánek a bdění.

kojení

Děti, které jsou kojeny, mají totiž tendenci usínat rychleji a spát déle, a to zejména díky tryptofanu, který mateřské mléko rovněž obsahuje. 

Mateřské mléko také dokáže příznivě ovlivňovat cirkadiánní rytmus miminka jen díky hormonům a bioaktivním látkám, které obsahuje. Odborné studie ukazují, že mateřské mléko produkované v noci obsahuje vyšší koncentrace melatoninu, hormonu, který podporuje klidný noční spánek dítěte.

A nejen klidný spánek, ale také rychlejší usínání! Děti, které jsou kojeny, mají totiž tendenci usínat rychleji a spát déle, a to zejména díky tryptofanu, který mateřské mléko rovněž obsahuje. Tato aminokyselina podporuje produkci hormonů serotoninu a melatoninu, které jsou klíčové pro regulaci spánku a nálady. No není to kojení opravdu zázračné?

6. Kojení může snižovat riziko rakoviny prsu u matek

Kojení není prospěšné pouze pro dítě, ale přináší významné zdravotní výhody i matce. Jednou z těch nejdůležitějších a také nejvíce zkoumaných je snížení rizika vzniku rakoviny prsu, a to zejména u žen, které kojily dlouhodobě (alespoň 1 rok a více).

Je známo, že vysoké hladiny hormonu estrogenu jsou spojeny právě se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Díky tomu, že během kojení dochází ke snížení hladiny estrogenu, může tato změna poskytnout ženskému organismu ochranu před buněčnými mutacemi, které mohou vést ke vzniku rakoviny. Na snížení celkového působení estrogenu se podílí také dočasná absence menstruace, která se u žen po porodu zcela přirozeně po několik cyklů objevuje.

Dalším procesem, který kojení příznivě ovlivňuje, je přirozené zrání a diferenciace prsních buněk, k němuž dochází právě během těhotenství a kojení. Tyto zralé buňky jsou pak mnohem stabilnější a tudíž méně náchylné k rakovinným změnám

Studie naznačují, že tento ochranný efekt kojení proti rakovině prsu se neomezuje pouze na plodné období ženy, ale přetrvává i po menopauze a lze ho očekávat také u žen s genetickou predispozicí k rakovině prsu.

7. Kojení má pozitivní vliv na kognitivní vývoj dítěte.

Odborné studie ukazují, že děti kojené mateřským mlékem mívají často vyšší IQ a lepší kognitivní schopnosti než děti krmené umělým mlékem. Důvodem je zcela jedinečné složení mateřského mléka, které obsahuje živiny nezbytné pro zdravý vývoj mozku.

Jednou z nejdůležitějších složek mateřského mléka ovlivňující kognitivní vývoj dítěte je DHA (dokosahexaenová kyselina). Tato omega-3 mastná kyselina je základním stavebním prvkem mozku a nervového systému a je naprosto klíčová pro správný vývoj neuronů a struktury zodpovědných za přenos nervových signálů. 

Na optimálním vývoji mozku a kognitivních schopností se ale podílí také správný střevní mikrobiom (viz bod č. 3), silná imunita (viz bod č. 2) a výživa optimálně přizpůsobená aktuálním potřebám dítěte (viz bod.1). Společně s dostatečným a kvalitním spánkem (viz bod č. 5) a láskyplným poutem mezi matkou a dítětem, které kojení prohlubuje, tak vznikají ideální podmínky pro správný vývoj mozku a nervové soustavy dítěte. 

Jak vidíte, mateřské mléko je skutečným zázrakem přírody! Poskytuje nekonečné výhody pro zdraví a optimální vývoj dítěte, ale příznivě ovlivňuje také emoční vazbu mezi matkou a dítětem. 

Udělejte si kojení pohodlnější!

Udělejte si kojení ještě pohodlnější a příjemnější s Emiimio! Využijte naše kojicí polštáře, které vám umožní kojit v poloze, která bude příjemná vám i vašemu miminku. Vhodný tvar a šíře polštáře umožní dokonalé podložení děťátka a zajistí tak jeho krmení ve zdravé a ergonomické poloze. A protože kojení i krmení miminka se často dost protáhne, použití kojicího polštáře příjemně uleví i rukám a zádům jeho maminky. Kojicí polštář je zkrátka nepostradatelnou součástí výbavičky každé maminky. 

 

Za tým Emiimio vám přejeme krásný Světový týden kojení! 

 
1 položek celkem
Zpět do obchodu